HABER DETAYI

Kasım 1, 2020 9:54 pm

Chatbot Firmaları – Lugado

Chatbot Firmaları – Lugado

Chatbot firmalarının ve Türkiye’deki chatbot uygulamalarının kullanımı artmaktadır. Lugado.net kurumsal chatbot uygulamaları geliştiren güvenilir firmaların başında gelmektedir.

 

Lugado.Net sitesinde chatbot nedir, kurumsal chatbot uygulamaları ve Türkçe chatbot hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 

Chatbot Uygulamaları

Chatbot Firmaları

 

Chatbot firmalarının ve Türkiye’deki chatbot uygulamalarının kullanımı artmaktadır. Lugado.net kurumsal chatbot uygulamaları geliştiren güvenilir firmaların başında gelmektedir.

 

Lugado.Net sitesinde chatbot nedir, kurumsal chatbot uygulamaları ve Türkçe chatbot hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 

Chatbot’lar için yapay zekanın hayatımıza girmeye başladığı teknolojilerden en önemlisi diyebiliriz. Kelime anlamı olarak chat ve robotun kısaltmasıdır.  Daha teknik açıdan bakarsak da chatbot pek çok farklı amaç için kullanabileceğiniz algoritma tabanlı bir yazılımdır. Onları insanlara yardımcı olmak için geliştirilmiş basit asistanlar olarak düşünebilirsiniz.

 

Yapay Zeka Chatbot

Chatbotları basit bir şekilde hayatımızın her alanına hızlı bir şekilde sokmaya başladık aslında. Yaptığımız bankacılık işlemlerinden eskiden olandan çok farklı olmasından tutun, hotel rezervasyonlarına kadar birçok farklı alanda hayatımıza girmeye başladı. Günümüzde daha çok geri bildirimi hızlı bir şekilde almak, şikayet bildirmek gibi konularda basit çözümler için hızlı bir cevap almak için kullanılsa da bunlar sadece birer adım. Zira toplantı notlarınızı hızlı bir şekilde tutmak, mutfak alışverişi listenizi daha kolay oluşturmak, gelir-gider tablonuzu eksiksiz dolurmak gibi işleri de kolayca yapılıyor. Hatta bazı yerlerde chatbot’lar işe alım konsunda bile insan kaynaklarına destek olmakta ve ileride tamamen chatbotların yapdımı ile yapılacağı düşünülmektedir.

 

Chatbotlar Nasıl Çalışır ve Neler Yapabilir?

Chatbot teknolojisinin temeli “Natural language processing” yani NLP teknolojisi sayesinde olmaktadır. Chatbot teknolojisi aynı zamanda ses yazılımlarını da kapsıyor ve alanda çalışmalar hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Chatbot’lar kullanıcılar tarafından seslendirilen ve yazılan şeyleri yapay zeka ile yorumlayıp, kendi algoritmasında bulunan konuma soktuktan sonra kendisinden istenene en yakın şeyi sunmaktadır. Bu sayede onlarla karşınızda canlı bir insan varmış gibi konuşabilir veya yazışabilir ve hızlı bir dönüş alabilirsiniz.

 

Günümüzde gelişmiş chatbot’lar size şöyle bir kolaylık da sunabilir: Hava durumunu dolaylı yoldan merak ettiniklerinizi ve üzerinize bir yanınıza ceket alıp almamanız gerektiğini chatbot’unuza sorabilirsiniz. Gelişmiş bir chatbot teknolojisi bu soru karşısında yapması gerekenin hava durumunu kontrol etmek olduğunu ve sonrasında yapay zeka yardımı ile soğuk-sıcak ayrımı yaparak bu soruya cevap vermesi gerektiğini bilir. Öncelikli olarak yapması gereken şey ihtiyacı olan verilere hızlı bir şekilde erişmektir. Hangi verilere ihtiyacı olduğunu tespit etmesinin ardından bu verileri yorumlayarak istenilen cevabı kullanıcıya bilgi verir.

 

Kurumsal Chatbot Uygulamaları

Örneğin; Çinli WeCaht botları tıbbi randevuları ayarlama konusunda size yardımcı oluyor. Taksiyi konumunuza çağırabiliyor, bir uçuş için check-in yapabiliyor ve bunun gibi basit daha pek çok kolaylık kullanıcılara hızlı bir şekilde sağlayabiliyor.

 

Fazla uzak olmayan bir gelecekte herkesin bir “sanal asistan”ı olacağı ve bu sayede hayatımızın daha kolay olacağı konuşuluyor. Bildiğimiz tüm sanal asistanların hepsi birer chatbot ve bu teknolojinin bu kadar ilerleyip hayatımıza entegre olacağı chatbot teknolojisinin gelişimine bağlı.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.