Chatbot Firmaları, Chatbot Uygulamaları – Lugado

Chatbot firmaları ve chatbot uygulamaları hakkında Lugado.Net sitesini incelemenizi tavsiye ederiz. Chatbot nedir, Chatbot Türkçe uygulamalar için de güzel örnekler bulabilirsiniz.

Chatbot, kullanıcıların dijital ortamda mesajlaşma yoluyla insan ile yazışır gibi iletişim kurdukları ve bir konuda bilgi alma, işlem yapma gibi çeşitli amaçlarla kullandığı sohbet yazılımıdır.

Chatbot Uygulamaları

Chatbot Firmaları

 

 

Chatbot Uygulamaları Kullanım Alanları

Yapay zekânın gelişimi hız kesmeden sürerken bu alanda belki de en az dikkat çeken teknolojilerden biri chatbot teknolojileri olmaktadır. Günümüzde WhatsApp, Slack, Skype, Telegram ve benzeri mesajlaşma uygulamaları popüler kullanılmaktadır. Sadece Facebook Messenger aylık kullanıcı sayısı 1,2 milyar dan fazla bulunuyor. Bu mesajlaşma uygulamalarının artması ve daha çok kullanılır hale gelmesinin ardından, bazı sorunları çözüm bulmak amacı ile insani sohbetleri taklit edebilen chatbotlara olan ilgi artmakta ve bu sektöre ilgi artmaktadır. Çin’de geliştirilen WeChat botları şuanda doktor randevuları ayarlıya biliyor, taksi çağırabiliyor ve arkadaşlarınıza para gönderip uçuşunuzu ayarlamanızı sağlıyor.

 

Çevrimiçi chatbotlar müşteri ilişkilerini otomatikleştirirken; zaman ve enerji tasarrufu sağlıyor. Öngörülere göre 2021 yılında müşteri ilişkilerinin yüzde 85’i insansız hale gelmesi bekleniyor. Öte yandan chatbotların sunduğu birçok fırsat bulunmaktadır. Müşterilerin arzularına cevap vermekten çok daha ileri bir noktaya gidebilir. Bu sistemler firmaların başka görevlerinde de kullanılabilir hale gelmektedir. Örneğin; kullanıcı verilerini toplayabilir, toplantıları ayarlamak ve masrafları azaltmak kullanıldığı bazı alanlardır. Bu nedenlerle, chatbot piyasası gün geçtikçe büyüyeceği öngörülmektedir.

 

Chatbot (Sohbet Robotu) Nedir ve Ne İşe Yarar?

 

Chatbot genel olarak; “Özellikle İnternet üzerinde, insanlarla sohbet simülasyonu yaratmak için tasarlanmış bilgisayar programı.” Olarak açıklanabilir. Chatbot, bizimle iletişim kurabilmek için mesajlaşma uygulamalarından yararlanır. İnternet sitelerindeki sanal yardımcılardan ve uygulamalardan yararlanarak şirket ve kullanıcıyı yakınlaştıran asistanlardır. Peki, neden bir şirket chatbot’a ihtiyaç duyar? Rutin işlerden kurtulmak ve kullanıcılardan gelen talepleri eşzamanlı otonom olarak değerlendirmek gibi sebepler ile açıklayabilir. Dahası, kullanıcıların isteklerini çok yüksek hızla işleyerek cevaplamak, kullanıcı memnuniyetini artırarak, şirkete bağlılıklarını arttırmak hedeflenir.

Yapay Zekâya Neden İhtiyaç Duyuyoruz?

  • Üretkenlik: Chatbotlar bilgiye ulaşmak ya da ulaşmanın yolunu göstermek konularında otonom bir şekilde hızlı ve etkili bir yöntemdir.
  • Eğlence: Chatbotlar insanlarında vakit geçirmesine yardımcı oluyor. Chatbot ile konuşup onun fikirlerini alarak birçok konuda sohbet edebilirsiniz.
  • Sosyal ve İlişki Faktörleri: Chatbotlar sosyal bir deneyim yaşatacak bir ortam hazırlayarak insanların yalnızlık hislerini azaltmalarını sağlıyor ve onlara yargılanmadan sohbet etme olanağı sunuyor. Bu sayede iletişim becerileri de gelişebiliyor.
  • Merak: Chatbotlar insanlarda merak duygusu fazlasıyla uyandırıyor. Hiç bilmediğiniz bir konu hakkında bile bilgi edinme ihtiyacı doğabiliyor.